FlütNota Eğitimi

Flütte Nota Yerleri

Flütte nota yerlerini sizlere detaylı göstermeye çalışacağım. Blok flüt ya da genel olarak flüt dediğimiz çalgı öğrenilmesi kolay fakat geliştirilmesi zor üflemeli bir çalgıdır. Fakat içerisinde çok az ince nota olduğu için notaları öğrenmesi oldukça kolaydır.

Önce detaylı olarak resim üzerinden inceleyin  sonra her nota için detaylı anlatımı da görsel bir şekilde yazıda paylaşacağım.

[lwptoc]

Blok Flüt Nota Yerleri – Tek Seferde Bütün Nota Yerleri

Flütte nota yerleri

Yukarıdaki resimde flüt üzerinde nota yerleri detaylı olarak gösterilmiş. Anlamayanlar için Do notası kısaca sağ baş parmak arkada ki deliğe diğer bütün parmaklar ile de bütün delikleri kapatıp üflenerek elde edilen ses do notasına tekabül etmektedir.

Flütte Do notasının yeri

Flütte do notasını elde etmek için sağ baş parmak ile arka deliği ve bütün delikleri parmaklarımız üzerine gelecek şekilde kapatmanız gerekir.

Flütte DO# (do diyez) notasının yeri

Resimde görüldüğü üzere en alttaki küçük iki delikten sağdaki açık bırakılarak elde edilir. Resimde gördüğünüz beyaz kısım açık kalacak.

Flütte RE notasının yeri

En alttaki delikleri açık bırakarak elde edilir. Bu durumda alttan 2. delikler re notasına tekabül eder.

Flütte RE# (re diyez) notasının yeri

Do diyez de olduğu gibi re diyez de bir delik açık bırakılır.

Flütte Mi notasının yeri

Alttan üçüncü delik kapatılarak elde edilen nota mi’dir. Resimde görüldüğü üzere alttan iki delik hariç diğer bütün delikler kapalı olmalıdır.

Flütte Fa notasının yeri

Alttan dördüncü delik kapatılarak elde edilen nota fa’dir. Resimde görüldüğü üzere alttan üç delik hariç diğer bütün delikler kapalı olmalıdır.

Flütte Fa# (fa diyez) notasının yeri

Burası dikkat edilmesi gereken bir yerdir. Fa diyez notasını elde etmek için fa notası açık diğer bütün delikler kapalı olmalıdır. Resimden inceleyin.

Flütte Sol notasının yeri

Baştan ilk üç notanın kapatılması ile sol notasını elde edebilirsiniz. Bu durumda sol notası üstten üçüncü deliğe tekabül etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı